dzob is preparing new platform

Nováčkem v práci? Zapadněte do kolektivu co nejdříve

Nastupujete do nového zaměstnání? Zvykněte si na to, že kromě práce jste získali i nálepku - nováček. Co dělat, abyste nezůstali outsiderem? Máme pro Vás návod, jak hladce zapadnout do týmu.

Dobře se zapsat v novém zaměstnání nezávisí na tom, zda v první den vykročíte do práce pravou, nebo levou nohou. První dny a týdny v novém zaměstnání bývají často strašákem. Udělat hned v úvodu dojem je velmi důležité. Později se totiž dá jen těžko změnit.Úvod v práci se totiž nespojuje jen s novou prací a procesy, ale také s prostředím a lidmi. Pocity nervozity a očekávání jsou však přirozené. Některé firmy mají adaptační proces pro nové zaměstnance důkladně propracovaný, jiné ho jednoduše "hodí do vody".

Jak se chovat

Nováček musí počítat se tázavě pohledy kolegů. Ale to je normální jev, se kterým se setkáte všude. Jsou totiž zvědaví, co se z vás vyklube. Budete tahoun? Donašeč? Černá ovce? Konkurence? Nebo prostě další skvělá přínosná osoba? Abyste nedostali některou z nelichotivých nálepek, dbejte na to, abyste přišli včas a s úsměvem na tváři. Pozitivní lidé si sympatie získávají přirozeně snadněji.

V první den však nervozita není na místě. Čeká Vás pravděpodobně jen podepisování, přidělování pomůcek či seznamování s prostorem. Firemní kultuře se přizpůsobte nejen oblečením, ale i způsobem komunikace. Zapamatujte si jména kolegů, buďte přátelští, ale profesionální. Kolegy zatím dobře neznáte, nebuďte příliš osobní.

Buďte energičtí, aktivně pracujte na přidělených úkolech a ptejte se. Neexistuje hloupá otázka. Při novém zaměstnání to platí dvojnásob. Pokud uděláte chybu, přiznejte to. Stává se to přece každému.

Oči a uši otevřené

Po prvním dni je již iniciativa i na Vás. Projevujte proto o věci upřímný zájem a přiměřený entuziasmus. Zamračení lidé bez úsměvu nikoho neokouzlí. Ze zapomínání jmen nových kolegů si také nedělejte těžkou hlavu. Postupně si je zapamatujete. Nezůstávejte jen u tématu práce. Při neformálních příležitostech můžete plynule přejít na polopracovné témata. O soukromí kolegů se však nestarejte. Spíše počkejte na signál od kolegů nebo na přímou otázku na Vaše soukromí. Oči a uši mějte v prvních týdnech otevřené.

Je důležité vnímat atmosféru a zvyklosti ve společnosti. Čím dříve se se všemi pravidly seznámíte, tím lépe pro Vás. V principu v období zkušební lhůty závisí jen na Vás, do jaké míry se za tento čas na nové prostředí a kolegů adaptujete. Určitě to nezlehčujte. Průběh prvních týdnů může Vás i Vašeho zaměstnavatele utvrdit v tom, že jste se rozhodli správně nebo naopak.

10 dobrých rad na úvod

1. Mějte oči a uši otevřené a nebojte se ptát
2. Usmívejte se a buďte vždy dobře naladěni
3. Zajímejte se i o okolí
4. Nevnucujte řešení za každou cenu
5. Zdravě se zajímejte o práci
6. Ochotně spolupracujte a řešte problémy
7. Neintrikujte. Názory si vyměňujte přímo, ale bez hněvu či zvyšování hlasu
8. Případná nedorozumění si hned vysvětlete
9. Buďte připraveni i na konflikty. Každému se určitě nezavděčíš .
10. Vztahy v práci nemusí být vždy přátelské, ale téměř vždy mohou být korektní a slušné.

První kroky jsou důležité

Správně se uvést v nové práci Vám ušetří spoustu energie. V první den se proto vybavte klidnou a otevřenou myslí. Usmívejte se, povybavujte administrativní formality a seznamte se s kolegy a co nejdříve také s firemní kulturou. Je to soubor pravidel chování a zvyků, které firma prosazuje a vyžaduje od zaměstnanců.

Týká se například oslovování na pracovišti (tykání, vykání), oblékání (formální, neformální), chování (co je a co není povoleno).  Jako nový člen týmu se těšte nejen na kolegy a prostředí, ale také na to, že přinesete do firmy nové perspektivy a názory, které budou pro zaměstnavatele přínosem.

Co mohou od Vás chtít po nástupu

- Podepsat pracovní smlouvu
- Vyplnit dotazník a údaje pro mzdové oddělení
- Vstupní lékařskou prohlídku
- Zápočtový list z předchozího zaměstnání
- Doklady o vzdělání
- Výpis z trestního rejstříku
- Dohodu o hmotné odpovědnosti za prostředky, které Vám zaměstnavatel svěří

 

Kdo se bojí, nesmí do lesa

Váš DŽOB tým