dzob is preparing new platform

Vaše práce už není, to co bývala. Co s tím?

Pokud najednou práce není to "pravé ořechové", je na čase odpovědět si na otázky, zda z ní opravdu těžíte to, co chcete.

Jste na ni stále hrdá/ý?

Uspokojuje Vás nebo jí máte plné zuby? Stále má ve Vašem životě nějaký status nebo je to už úplná rutina, která Vás ubíjí? Pokud v ní stále ještě jste jen proto, že je dobře finančně ohodnocena a jinak Vás už nenaplňuje, něco byste měli změnit.

Akceptujete i nižší status?

Zejména ženy po mateřské dovolené nemusí vidět v práci to, co v ní viděli předtím: najednou chtějí trávit čas i s dítětem, nejen v práci. Problém může vyřešit práce na poloviční úvazek. Ačkoliv to může znamenat méně peněz nebo propad v kariéře, pokud jste to ochotna obětovat, můžete opět pocítit stejné uspokojení jako předtím.

Umíte si představit, že živitelem rodiny bude partner?

Pokud plánujete podat výpověď, musíte počítat s tím, že na nějaký čas budou výdaje na partnerově triku. Je to v pořádku? Je Váš vztah v takové fázi, aby to přežil? Je partnerova práce spolehlivá a dá se očekávat, že dokud si Vy budete hledat práci, on ji neztratí?

Práce na poloviční úvazek

Než provedete jakékoli radikální rozhodnutí, zjistěte si, zda svou práci nemůžete dělat na poloviční úvazek, na dohodu nebo jako živnostník. Při zkráceném úvazku si ale dejte pozor, abyste v práci netrávili tolik času jako dosud, jen za méně peněz.

Najdete si čas pro sebe?

Pokud jste z práce chodívali rovnou do fitka nebo jste mezi kolegy měli přátele, se kterými trávíte čas i po práci, dejte si záležet na tom, abyste to neztratili. Pokud jste si odskočili na masáž a najednou pracujete z domova, snadno se Vám stane, že na sebe vůbec nebudete mít vůbec čas.

Co vám říkají pocity a instinkt?

Co byste dělali, kdybyste zítra ztratili práci? Pokud Vaše odpověď zní "to by bylo to nejlepší, co se může stát", nemáte co řešit. Pokud však s odpovědí váháte, žádné radikální rozhodnutí nedělejte. Není to ale pouze o pocitech, zamyslete se i nad důsledky: dokážete platit účty?

Stěhujete se za novou prací?

Nová práce znamená nejen nové lidi, ale může znamenat i změnu soukromí: nové město, nové bydlení. Dokážete snadno odejít z toho původního? Jste závislý na pomoci rodičů, kteří budou najednou daleko? Zvažte i tyto hodnoty, ideálně shrnout všechna pro a proti.

 

Tužka a papír to jistí

Váš DŽOB tým